Hurkacz otwiera listę zgłoszeń do MP

Hurkacz otwiera listę zgłoszeń do MP

Nazwisko Huberta Hurkacza, 29. zawodnika w rankingu ATP Tour, otwiera listę zgłoszeń do Mistrzostw Polski w Tenisie (13-19 lipca). Oprócz niego w w Bytomiu mają wystąpić inni czołowi gracze: Kamil Majchrzak (108. w ATP) i Kacper Żuk (305.).

 

- Takiej obsady mistrzostwa Polski nie miały od dawna. Zwykle część zawodników w tym samym czasie grała o punkty w turniejach ATP i WTA, więc zawsze kogoś z najlepszych brakowało w stawce. Tym razem cała światowa czołówka czeka na wznowienie sezonu po pandemii, a impreza w Bytomiu jest doskonałą okazją do ogrania się, Ale też do walki o rekordowe premie finansowe. Przypominam, że w tym roku pula nagród wynosi 200 tysięcy złotych, a złoci medaliści w singlu zainkasują po 27 tys. jest więc o co rywalizować – powiedział prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

 

Hurkacz przed ogłoszeniem pandemii trenował w Stanach Zjednoczonych i został tam na kilka miesięcy. W ostatnich tygodniach grał tylko w imprezach pokazowych w USA, więc jego start w Bytomiu będzie pierwszym występem w oficjalnym turnieju od końca lutego, gdy odpadł w pierwszej rundzie w Dubaju.

 

W tym sezonie tenisista z Wrocławia wygrał osiem spotkań, w tym wszystkie trzy w pierwszej edycji drużynowego ATP Cup, a poniósł pięć porażek. Najlepszy wynik osiągnął w turnieju ATP Tour w Auckland, dochodząc do półfinału, a w wielkoszlemowym Australian Open był w drugiej rundzie. Zarobił już ponad 370 tysięcy dolarów. W Bytomiu będzie oczywiście najwyżej rozstawiony.

 

Natomiast z dwójką wystąpi Kamil Majchrzak, który od stycznia pauzował przez pół roku w wyniku przeciążeniowego pęknięcia kości miednicy. W styczniu zagrał jedyny w tym sezonie mecz, ponosząc porażkę w ATP Cup, po czym musiał wrócić do kraju, opuszczając Australian Open.

 

W tym tygodniu Majchrzak wystartował po raz pierwszy po tej przerwie w turnieju z cyklu LOTOS PZT Polish Tour na kortach ziemnych Centrum Olimpijskiego we Wrocławiu. W poniedziałek pokonał w pierwszej rundzie Jaszę Szajrycha 6:1, 6:0, a w drugiej spotka się z Aleksandrem Orlikowskim.

 

Z numerem trzecim rozstawiony w MP będzie Kacper Żuk, który ma za sobą dwa podwójne zwycięstwa (w singlu i deblu z Szymonem Walkówem) w tegorocznej edycji LOTOS PZT Polish Tour, odniesione na obiekcie Gdańskiej Akademii Tenisowej i w Szczecinie. We Wrocławiu kontynuuje dobrą passę. Na otwarcie pokonał Karola Krawczyńskiego 6:2, 6:2, a we wtorek zmierzy się z Yannem Wójcikiem.

 

Do Bytomia wybierają się także m. in.: Daniel Michalski, Michał Dembek, Jan Zieliński, Paweł Ciaś, czy Maciej Rajski.

 

Natomiast listę zgłoszeń do MP kobiet otwiera nazwisko Katarzyny Kawy, która po występach w Gdańsku i Szczecinie w tym tygodniu odpoczywa. 125. zawodniczka w rankingu WTA Tour będzie najwyżej rozstawiona w Bytomiu.

 

Numer drugi w losowaniu drabinki przypadnie Magdalenie Fręch (176. WTA), z trzecim zagra w mistrzostwach Maja Chwalińska, która w tym tygodniu wróciła na korty po zdaniu matury w trzecim turnieju LOTOS PZT Polish Tour. Oprócz nich do Bytomia wybierają się również m. in. nieobecne we Wrocławiu – Katarzyna Piter (360.) i triumfatorka turnieju LOTOS PZT Polish Tour w Gdańsku, a także zwyciężczyni ze Szczecina Martyna Kubka, czy ubiegłoroczna mistrzyni seniorek Stefania Rogozińska-Dzik.

 

W mistrzostwach kraju nie wystąpią natomiast dwie najwyżej notowane w rankingu WTA Tour polskie tenisistki. Magdę Linette (36.) pandemia koronawirusa zatrzymała wiosną w USA i tam przygotowuje się do wznowienia sezonu. Natomiast Iga Świątek (49.), po efektownym triumfie w pokazowym turnieju w Montreaux, zamierza się skupić na treningach na twardej nawierzchni.

 

Wróć